×MENU Biostat

Złe nawyki dla zdrowia twojego serca

Nawet jeśli istnieją pewne nawyki, które są złe dla twojego serca i ogólnego zdrowia, możesz robić rzeczy, o których nie wiesz, jak bardzo szkodą twojemu sercu.

Dobra wiadomość jest taka, że przy odrobinie wysiłku można zmienić niektóre z nawyków, by cieszyć się zdrowiem na lata. Czy chcesz ograniczyć czynniki ryzyka chorób serca? Chcesz mieć silne, zdrowe serce?

Zmień natychmiast te 7 złych nawyków!

1. Zbyt długie siedzenie

Jeśli spędzasz większość dnia siedząc, to może być problem. Twoje ciało musi być aktywne przez cały dzień, nawet jeśli są to tylko spacery po kawę, czy na biurowe ploteczki do koleżanki. Jeśli masz pracę przy biurku, ważne jest, aby zrobić krótki spacer, by pobudzić krążenie krwi. Brak aktywności sprawia, że krew wolniej płynie w naczyniach, a serce zaczyna szybciej bić, aby zachować prawidłowy przepływ tlenu przez tkanki. Spowolnione tempo płynącej krwi wpływa na zwiększenie jej gęstości oraz gromadzenie się nadmiaru tłuszczów i cukrów w naczyniach. To niestety prowadzi do rozwijania się nadciśnienia tętniczego oraz miażdżycy, które mogą mieć poważne skutki dla naszego zdrowia. Wystarczy chodzić po biurze, aby się trochę rozciągnąć i odprężyć plecy, zrezygnować z windy na rzecz schodów. Tylko w ten sposób możemy zadbać o prawidłowe dotlenienie tkanek i dostarczenie im substancji odżywczych.  Tak naprawdę, utrzymanie się w ruchu jest o wiele łatwiejsze, niż ci się wydaje. W domu, gdy oglądasz swój ulubiony serial, może wstać lub zrobić kilka przysiadów. Przerwa na reklamy jest doskonałym czasem na spacer do kuchni po szklankę wody, czy chrupiącą marchewkę. Doskonałe też może okazać się połączenie sprzątania czy prasowania z oglądaniem TV.

2. Myślisz, że jesteś za młody, by myśleć o swoim sercu? Bzdura!

Myślenie, że możesz poczekać, by zająć się swoim sercem, jest dziś jednym ze złych nawyków. Aktywność fizyczna, zdrowa dieta i kontrola ciśnienia krwi, poziomu cholesterolu i cukru we krwi to nawyki, które musisz kultywować tak szybko jak to możliwe. To nie tylko sprawi, że poczujesz się lepiej, ale także, zadbasz o siebie na dalsze lata zdrowego życia. Idealny czas, aby zadbać o serce i zdrowie jest teraz.

3. Wypij jeszcze jednego drinka

Dla większości ludzi, umiarkowane spożycie napojów alkoholowych, może być nawet dobre dla serca. Słowo umiarkowane odgrywa tutaj znaczącą rolę! Jeśli spożyjesz kilka drinków dziennie, poziom niektórych tłuszczów we krwi i ciśnienie krwi może wzrosnąć. Dlatego trzymanie się wyznaczonego limitu jest najlepszym sposobem na dbanie o zdrowie serca. Nie ma dokładnych wytycznych co do bezpiecznej ilości, ale szacuje się że 100 ml wina o stężeniu około 12% lub 30 ml wódki o stężeniu 40% mogą wpłynąć korzystnie na układ krążenia.

4. Sercowa dieta

Możesz myśleć, że codzienne jedzenie tego samego nie wpływa na twoje zdrowie. Ale powinieneś wiedzieć, że to bardzo zły nawyk, który sprawia, że zaniedbujesz swoje serce. Spożywanie każdego dnia żywności bogatej w nasycone kwasy tłuszczowe, tłuszcz trans, sód i cukier, stopniowo niszczą serce. Dieta śródziemnomorska to opcja, która pozwala na włączenie do diety zdrowych i smacznych potraw. Pomogą Ci one mieć zdrowe serce ze względu na dużą ilość dobrych tłuszczów, błonnika i składników odżywczych, które zawierają. Dzięki dostarczonym substancjom odżywczym, polepszysz regulację ciśnienia tętniczego krwi, obniżysz poziom cholesterolu całkowitego, we frakcji LDL oraz trójglicerydów. Odpowiednia dieta wpłynie także na poziom glukozy we krwi, a co za tym idzie zmniejszysz ryzyko chorób dzięki zawartości codziennego talerza.

5. Nie robisz badań

Jaki jest twój obecny poziom cholesterolu? A co z twoim ciśnieniem krwi? Jakiś pomysł? Te złe nawyki, takie jak nieznajomość podstawowych wyników, są niepokojące.

Nadciśnienie i nadmiar cholesterolu to dla naszych serc „zabójczy duet”. Tymczasem obie te choroby można niezwykle łatwo wykryć i monitorować, a także łatwo i skutecznie leczyć. Trzeba tylko chcieć zadbać o własne serce, sprawdzać regularnie czy wszystko jest w porządku.  Możesz czuć się pozornie doskonale, gdy twoje ciśnienie krwi i poziom cholesterolu są zbyt wysokie. W przypadku osób powyżej 20 roku życia zaleca się przeprowadzanie badań kontrolnych co 4 lub 6 miesięcy. Ważne by uniknąć „naprawiania” serca wystarczy je skrupulatnie kontrolować i brać przepisane w formie erecepty. Kluczem do zdrowia, jest świadomość tego, co nam dolega, co może z tego wyniknąć i chęć zmian.

6. Obwód pasa jest zbyt duży dla zdrowia twojego serca.

Tłuszcz, który gromadzi się w brzuchu, jest szczególnie szkodliwy dla serca. Jeśli nie robiłeś pomiarów przez jakiś czas, zrób to teraz. Jeśli Twoja talia mierzy więcej niż 88,9 cm, jeśli jesteś kobietą, lub 101,6 cm, jeśli jesteś mężczyzną, jest to znak ostrzegawczy. Musisz działać natychmiast!  stracić na wadze? Pamiętaj, że nawet niewielka utrata wagi jest dobra dla Twojego serca.

7. Jesteś biernym palaczem? Nie pozwalaj na to!

Dym papierosowy innych ludzi może być bardziej szkodliwy niż bezpośrednie wdychanie papierosa. Niszczy twoje serce i naczynia krwionośne. Tak więc zdrowie twojego serca zależy również od innych wokół ciebie! Jeśli musisz spędzać czas z kimś, kto nie może się powstrzymać od palenia, poproś go, aby nie palił w pobliżu lub w pomieszczeniach zamkniętych, takich jak dom, biuro czy samochód. Dbaj o siebie!

Zaufali nam:

KONTAKT

shape

Biuro Handlowe - Warszawa
Aleje Jerozolimskie 96
Warszawa 00-807

Biuro w Rybniku
ul. Kowalczyka 17
Rybnik 44-206

Monika Jaremków

dr Monika Jaremków
Dyrektor ds. Badań
tel:(+48) 666 068 671
badania@biostat.com.pl