×MENU Biostat

Czy po 40 roku życia należy zmienić antykoncepcję?

Czy po 40 roku życia należy zmienić antykoncepcję?

W wieku 40 lat rozpoczyna się punkt zwrotny w życiu kobiety. W tym okresie przejściowym i premenopauzy, nadszedł czas, aby pomyśleć o antykoncepcji. Pierwsze oznaki menopauzy pojawiają się około 45 roku życia.

Przed osiągnięciem menopauzy, organizm przechodzi przez czas przejściowy, który może trwać od jednego do pięciu lat. Miesiączki mogą stać się nieregularne, bardziej rozłożone w czasie, a krwawienia mogą być co raz słabsze. Rzadziej intensywność krwawień wzrasta, podobnie jak częstotliwość. W tym okresie życia wiele kobiet założyło już rodzinę i nie chce już mieć dzieci. Nieuchronnie pojawia się kwestia antykoncepcji, którą można skonsultować z lekarzem online.

Jak zmienia się miesiączka po 40-tce

Zmiany w wahaniach hormonalnych w połowie życia mogą powodować wiele zmian w cyklu miesiączkowym. Częstotliwość, intensywność, ból i objawy związane z miesiączką mogą być różne i zaskoczyć Cię. Czego możesz się spodziewać?

Od momentu pojawienia się miesiączki, stała się ona wydarzeniem comiesięcznym, z wyjątkiem okresu ciąży. Prawdopodobnie będziesz się z nią zmagać do około 50 roku życia, kiedy to nadchodzi menopauza. Na przestrzeni lat mogłaś już zauważyć drobne zmiany, bezpośrednio związane z hormonami.

  • Zmiany częstotliwości

Przed osiągnięciem menopauzy, organizm przechodzi przez czas przejściowy, który może trwać od jednego do pięciu lat. Miesiączki mogą stać się nieregularne, bardziej rozłożone w czasie, a krwawienia mogą być coraz mniej intensywne. Pierwszy miesiąc bez cyklu miesiączkowego jest oznaką pogorszenia się jakości jajeczek, ale niekoniecznie nadejścia menopauzy.

  • Więcej bólu

Hormony ulegają wyraźniejszym wahaniom, a objawy przedmiesiączkowe, takie jak skurcze brzucha i wahania nastroju, mogą się nasilić. Wynika to z gwałtownego wzrostu estrogenu i progesteronu. Dobra wiadomość jest taka, że objawy te powinny się zmniejszać w miarę zbliżania się do menopauzy. Niektóre kobiety stają się bardzo przygnębione w wyniku tych wahań.

  • Powrót do dojrzewania

Myślałaś, że pozbyłaś się wszystkich problemów związanych z dojrzewaniem? Złą wiadomością jest to, że po 40 roku życia, możesz z powrotem mieć do czynienia z trądzikiem. Jest to druga runda hormonów, które wywołują cały szereg objawów, takich jak uderzenia gorąca i nocne poty.

Pamiętaj, że chociaż szanse na zajście w ciążę maleją po 40. roku życia, ciąża jest nadal możliwa. Jeśli nie chcesz podejmować takiego ryzyka, nie zapomnij o środkach antykoncepcyjnych. A jeśli zauważysz nagłe i znaczące zmiany w swoim cyklu miesiączkowym, porozmawiaj z ginekologiem.

Jaką antykoncepcję należy stosować, jeśli nie chce się już przyjmować hormonów?

Dużą popularnością cieszą się wkładki domaciczne, zawierające jony miedzi. Uwalniane z systemu jony mają efekt plemnikobójczy, utrudniają ruch plemników i zapłodnienie komórki jajowej.  Wykonane ze stali nierdzewnej stanowią zabezpieczenie na 5 lat. Wkładka składa się walcowatych miedzianych koralików, nawleczonych na nylonową nić, mocowaną do mięśnia macicy za pomocą specjalnego aplikatora.

Jaką antykoncepcję należy stosować, jeśli miesiączki są bardzo obfite?

W okresie premenopauzy cykle miesiączkowe są znacznie mniej regularne, a miesiączki czasami mają charakter krwotoczny. Po sprawdzeniu, że nie istnieje żadna patologia, lekarz może zaproponować hormonalną wkładkę wewnątrzmaciczną, która posiada zbiorniczek napełniony syntetycznymi hormonami (śladową ilością lewonorgestelonu z grupy progestagenów). Pod ich wpływem krwawienia maleją, a często nawet całkowicie ustają.

Jeśli jeszcze myślisz o ciąży?

Ciąża po 45 roku życia, dlaczego nie? Może się to odbyć bez żadnych trudności, ale powinnaś wiedzieć, że im późniejsza ciąża, tym większe ryzyko powikłań (nadciśnienie, cukrzyca, poronienie...). Nie jest tajemnicą, że szanse na zajście w ciążę maleją wraz z wiekiem, warto więc skonsulotwać się z lekarzem. Liczba cykli z owulacją też jest mniejsza i spada z każdym kolejnym cyklem miesiączkowym. Kobieta planująca ciąże po 40 roku życia powinna się bardzo dobrze do niej przygotować, wykonać szereg badań laboratoryjnych. Na ich podstawie lekarz podejmuje decyzję o dalszym postępowaniu.

Zaufali nam:

KONTAKT

shape

Biuro Handlowe - Warszawa
Aleje Jerozolimskie 96
Warszawa 00-807

Biuro w Rybniku
ul. Kowalczyka 17
Rybnik 44-206

Monika Jaremków

dr Monika Jaremków
Dyrektor ds. Badań
tel:(+48) 666 068 671
badania@biostat.com.pl